KP mládeže v šachu Velká Bíteš


 

 

 

 

Závěrečná zpráva z krajského přeboru mládeže kraje Vysočina 2022

 

Je sobotní jitro 4. června 2022 a Kulturní dům ve Velké Bíteši netrpělivě očekává účastníky Krajského přeboru mládeže v šachu. Stoly v hlavním sále jsou připravené, hodiny nastavené a na stole pořadatelů jsou úhledně složené jmenovky mladých sportovců.

Chystá se turnaj, ve kterém se nehraje o nic menšího než tituly krajských přeborníků v šachu. Pořadatelé nervózně očekávají příchod mladých hráčů. Hodiny na velkobítešské radnici odbíjejí osmou a první účastníci se přicházejí prezentovat. Postupně se jejich počet ustálí na 29. V turnaji starších šachistů v kategoriích HD 14 a HD 16 je připraveno bojovat 16 mladých talentů a v turnaji mladších v kategorií HD 10 a HD 12 je prezentováno 13 malých sportovců.

Blíží se devátá a nervozita v sále se zvyšuje. Trenéři rozdávají poslední taktické pokyny. Po nezbytném úvodním slovu ředitele turnaje, které zapadá ve vzrušeném šumu netrpělivého sálu, s odbytím deváté hodiny začínají první boje.

Všichni účastníci přistupují k partiím velmi odpovědně. Partie jsou bojovné a velmi motivované. Důkazem toho je naprosté minimum nerozhodných výsledků v celém turnaji a pokud k nim skutečně dojde, tak vždycky po boji a po vyčerpání všech možností. Nezaznamenal jsem ani jednu dohodnutou plichtu, a to ani v situacích, kdy byl turnaj již rozhodnutý.

Na celý turnaj dohlíží ostřížím okem hlavní rozhodčí Radek Bárta. Budiž připsáno ke cti všem účastníkům, že, kromě pár nemožných tahů v zápalu boje, nemusel řešit žádné vážnější prohřešky proti pravidlům ani proti fair play.

Tak to má být, tak se mají šachy hrát – bojovně a fair. S láskou ke hře a s respektem k soupeřům.

Postupně končí jednotlivé partie. V přísálí hlavního sálu je oddělené zázemí. Tady probíhají rozbory partií. Oba trenéři David Brychta i Pepa Fišar mají plné ruce práce. Děti pozorně naslouchají jejich připomínky. Občas sem i zabloudí ředitel turnaje, aby se sám poučil a oprášil své znalosti získané již v minulém století.

V přísálí také probíhají na volných šachovnicích přátelské zápasy v bleskovém šachu a v „holanďanech“. Starší hodiny DGT 2000, pro tento účel obětované, praskají pod boucháním zapálených šachistů.

Časový harmonogram se daří splnit s téměř dvouhodinovým náskokem. Je to poučení pro pořadatele pro další ročníky a zkušenost, jak mají čas plánovat.

V sobotní večer pak probíhá porada pořadatelů a zástupce komise mládeže Pepy Fišara. Místo je zvoleno v tradiční baště velkobítešského šachu cukrárně Caffe Jana na náměstí. Probírají se možnosti podpory mládežnického šachu a pořadatelé získávají rady, jak dál v práci s mládeží pokračovat.

Nedělní část turnaje probíhá v podobném sledu jako den předcházející. Jen boje se přiostřuji tak, jak je stále víc důležité získat body. Především kategorie H14 je až neuvěřitelně vyrovnaná a v závěru až pragmatický počítač musí vybrat tři medailisty mezi čtyřmi hráči se stejným počtem bodů.

Je nedělní podvečer a probíhá vyhlášení výsledků. Následuje rozdání cen, diplomů a fotografování na stupních vítězů. Drobné ceny si pak odvážení všichni účastníci.

Závěrem této zprávy bych rád poděkoval Krajskému šachovému svazu a Komisi mládeže za podporu turnaje a cenné rady, trenérům a Davidovi a Pepovi za vynikající a poučné rozbory, městu Velká Bíteš za propůjčení hracích prostor, Radku Bártovi za bezchybné rozhodování, Haně Blažkové za organizační  zajištění a fotodokumentaci a samozřejmě všem účastníků, jejich trenérům a rodičům za příjemně a smysluplně strávený víkend.

 

V příštím roce bychom se rádi ucházeli o pořádání stejného turnaje. Pokud by měl kdokoliv nějaký podmět ke zlepšení, námitku, postřeh nebo radu, ocením, když se s námi o ni podělí.

 

Za šachový oddíl TJ Spartak Velká Bíteš

Ladislav Vojtěch starší

 

Výsledky v jednotlivých kategoriích:

D16

 1. Kavanová Anežka (TJ Náměšť nad Oslavou)

 

H16

 1. Pavliš Matěj (ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod, z.s)
 2. Kocman Patrik (ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod, z.s)
 3. Koumar Tomáš (ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod, z.s)

 

D14

 1. Bártová Hana (ŠK TJ Jiskra Havlíčkův Brod, z.s)
 2. Kavanová Valentýna (TJ Náměšť nad Oslavou)
 3. Zezulová Sára (Šachový klub Světlá nad Sázavou)

 

H14

 1. Stejskal Jakub (Gambit Jihlava)
 2. Vondra Filip (Gambit Jihlava)
 3. Vojtěch Ladislav (TJ Spartak Velká Bíteš)

 

D12

 1. Topinková Sofie (TJ Spartak Velká Bíteš)

 

H12

 1. Ošmera Adam (TJ Spartak Velká Bíteš)
 2. Brychta Adam (Gambit Jihlava)
 3. Vojtěch Metoděj (TJ Spartak Velká Bíteš)

 

D10

 1. Ulsbold Nandin (ŠK AZ CENTRUM Havlíčkův Brod)
 2. Blažková Josefína (TJ Spartak Velká Bíteš)

 

H10

 1. Hroch Pavel (Šachový klub Světlá nad Sázavou)
 2. Chroust Pavel (Gambit Jihlava)
 3. Vojtěch Zikmund (TJ Spartak Velká Bíteš)

Fotky z turnaje ZDE.