Saunování

Přijďte si zpříjemnit pár hodin v měsíci!

PROVOZ SAUNY

říjen - duben (sauna muži a ženy)

listopad - březen (rodinná sauna)

Pátek
Sobota


17:30 - 19:30
15:00 - 17:00
17:00 - 20:00

ženy
rodiny
muži

Pracující: 80 Kč á 1/2h.

Důchodci, studenti: 70 Kč á 1/2h.

Děti v rodinné sauně: 80 Kč za vstup



Individuální termíny dle dohody (uzavřená společnost): 1400 Kč / 2h

O saunování

V dnešní uspěchané době nabývá stále více na důležitosti snaha relaxovat a poskytnout tělu i duši fyzickou a psychickou úlevu. Jednou z účinných metod je i sanování. Cizí, ale uklidňující slovo sauna pochází z finského jazyka. Označuje formu koupele, která je už staletí velmi rozšířena ve Finsku - všude na březích nespočitatelných jezer, řek, na březích zálivu Baltického moře stojí malé domečky (potírny), kterým se říká tímto slovem: SAUNA.

Pocení a teplo měli odedávna základní kořeny v magii. Archeologické nálezy potvrzují, že sauny znali již v mladší době kamenné.Nejnovější etnografické výzkumy udávají původ sauny několik tisíc let zpět do oblasti, kde žili finští předkové před tím, než se usadili na jejich dnešním území. S sebou si vzali svůj speciální způsob koupání, který je chránil po staletí.

I když se sauna od těch časů změnila, to základní zůstalo stejné: posvátnost sauny. Mnoho zákazů a pravidel nařizovalo chování v sauně. Existuje finské přísloví, že každý se musí chovat v sauně jako v kostele.

Sauna v našem současném pojímání je dřevěná kabina, ve které se vytváří ta neopakovatelná zvláštnost tohoto druhu koupele. Princip spočívá v tom, že na dřevě se člověk nepopálí. Proto je akceptováno jeho použití i při neobyčejně vysokých teplotách 60 až 100 o C, které jsou pro saunu tak typické. Přitom vzduch musí být dostatečně suchý, aby se mohl pot, který se bohatě vytváří na těle při vysoké teplotě, dobře a rychle odpařit. Toto odpaření chladí a tak zabraňuje, aby se pokožka příliš nerozehřála.

Na prohřátí těla navazuje jako druhá část saunovacího cyklu: regulované vědomé ochlazení. Sauna je tedy střídavá koupel - prohřátí v horkém suchém teple saunové kabiny a ochlazení. Osvěžující část ochlazení je za předpokladu postupného otužování těla neméně důležitá jako upokojující a uvolňující teplo.


FázeČinnostČasové limity
1. fáze - přípravná
důkladná očista kůže je podmínkou k zahájení saunování
úplné vysvlečení
umytí mýdlem, osprchování
důkladné osušení
dospělí do 5 minut
děti do 2 minut
2. fáze - prohřátí
Poloha vleže při prohřívání je účelná a vede ke stejnoměrnému prohřátí. V posledních minutách prohřívání napomůže změna polohy do sedu k vyrovnání reakce krevního oběhu.
Na vrcholu prohřívání napomůže masáž kůže k intenzivnímu prokrvení
pobyt v horkém vzduchudospělí 8 – 12 minut
děti do 3 let 3 – 6 minut
do 6 let 6 – 8 minut
starší 8 – 10 minut
3. fáze - ochlazení
Každý si zvolí variantu, která mu nejlépe vyhovuje.
výběr dle volby:
  • pod sprchou
  • koupelí v bazénu, a to vždy po důkladném osprchování
  • ochlazení posezením na lavici
dospělí do 20 minut
děti do 5 minut

 

4. fáze - závěrečná
  • odpočinek
  • pohybová aktivita - podle klimatu a subjektivních pocitů (např. krátká intenzivní procházka)
dospělí do 20 minut
děti do 10 minut

Podle počtu opakování 2. a 3. fáze může mít celé saunování různé výsledné účinky:

1x = iritační (dráždivé)

2x = tonizující (povzbudivé) a 3x = relaxační (uvolňující) - OPTIMÁLNÍ

4x = inhibiční (útlumové) - MÉNĚ VHODNÉ

5x = exhaustivní (únavové) - NEVHODNÉ

6x = a vícekrát -případně nepřerušovaný pohyb v horku delší 20 minut - RIZIKOVÉ JEDNÁNÍ (nejedná se již o saunování, hrozí poškození zdraví!)


Optimální trvání kompletního saunovacího cyklu se pohybuje v rozmezí 1,5 – 2 hodin.


Všeobecně má saunování velmi prospěšné působení na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou. Dochází k silnému okysličení těla a tvorbě protilátek, pocením jsou z těla odváděny škodlivé látky. Zvyšuje se odplavování odpadových látek i připravenost organismu bránit se proti infekcím.Lidské tělo získává větší odolnost, která je předpokladem růstu obranných schopností organismu, zlepšují se nervově - cévní reflexy, upevňují se kožní a slizniční cévy.

Blahodárné účinky saunování:

zlepšuje prokrvení tkání zklidňuje činnost srdce zvyšuje vylučování odpadních látek z organismu prohlubuje a uvolňuje dýchání zlepšuje termoregulační mechanismy pomáhá ničit choroboplodné bakterie a viry a tím zvyšuje odolnost např. proti virózám a nachlazení uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu, nespavost ...

Sauna však není vhodná pro všechny. Někomu je sauna doporučena (indikována), ale někomu je přímo zakázána (kontraindikována). Úplný seznam indikací a kontraindikací by vydal na dvě stránky. Nicméně, stručně řečeno sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění (akutního nebo zhoršeného chronického). Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem. Některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.).

Saunování je nevhodné:

po nadměrně vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze po vydatném jídle nebo nalačno při virózách nebo zánětlivých onemocněních u žen během menstruace nebo těhotných

Následující řádky zklamou určitě ty, kteří si myslí, že saunováním zhubnou. Nejdříve si je třeba uvědomit, že sauna není odtučňovací kúra. Pravda je, že se při saunování během půl hodiny ztratí 500 g vody, pravda je i to, že saunování pomůže k lepšímu rozložení vody v organizmu, což snižuje např. otoky u lidí s nadváhou, když mizí voda z tukových tkání. Nahromaděné tukové zásoby však nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.

I když tedy nezhubnete, rozhodně oceníte zmíněné blahodárné účinky, které sauna má. Při každé návštěvě je však třeba respektovat všechny zásady saunování a zvolit vhodný individuální saunovací cyklus.

Také bítešská sauna umožňuje realizaci všech popsaných fází. Všechny fáze cyklu jsou pochopitelně placené. Abychom lépe vyhověli různým požadavkům návštěvníků, zvolili jsme odstupňování ceny po půlhodinách. Pokud má někdo zájem v našem zařízení setrvat po odpočinku o něco déle a nechce platit za další čas v odpočívárně, může (v rámci provozní doby sauny) ještě posedět u stolečků v přední části sauny.

Znovu podotýkáme, že doba strávená v odpočívárně je nedílnou součástí saunovacího cyklu, čili placenou službou. Není možné se vracet do minulosti, kdy odpočívárnu někteří návštěvníci využívali po celou provozní dobu jako bezplatný diskusní klub s konzumací vlastních pochutin a nápojů. Kdo tento prostor využíval ke skutečné relaxaci, tak nenacházel potřebný klid a často ani místo.

V letošním roce si připomínáme již 46. výročí zahájení činnost sauny ve Velké Bíteš –slavnostně otevřena byla dne 8. dubna 1976. Těší nás, že po celou dobu (mimo pravidelné letní odstávky) se saunování těší přízni občanů širokého okolí. Jejich přízeň bychom si chtěli udržet, snažíme se tedy hledat další možnosti, kterými bychom věrné návštěvníky zvýhodnili. Připravujeme pro ně permanentky, jejichž cena bude oproti jednotlivému vstupnému zvýhodněna. Tato sezóna se již sice pomalu chýlí ke konci, ale na podzim bude zahájena sezóna další. Doufáme, že i přes složitou ekonomickou situaci, kdy neustále dochází ke zvyšování cen vody, plynu a elektrické energie, se nám podaří i nadále provoz sauny zachovat.

Pokud saunu ještě neznáte, přijďte si její blahodárné účinky vyzkoušet na vlastní kůži – budete srdečně vítáni!